Apple’ın Açığını Bulan Türk Liseliye Verilen Şaşırtıcı Ödül

Bursa'da yaşayan Oğuz Akçay, kendi kullandığı Apple marka iPhone telefonunda bir sistem açığı keşfetti bu durumu Apple'a bildirdi fakat gelen cevaptaki ödül tartışmalara neden oldu...

Bursa’da yaşayan Oğuz Akçay, kendi kullandığı Apple marka iPhone telefonunda bir sistem açığı keşfetti bu durumu Apple’a bildirdi fakat gelen cevaptaki ödül tartışmalara neden oldu…

Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde ailesiyle yaşayan, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik bölümü son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Oğuz Akçay, teknoloji devi Apple’ın ürettiği iPhone marka telefonunda yazılım açığı buldu.

Bursa'da yaşayan Oğuz Akçay, kendi kullandığı Apple marka ıPhone telefonunda bir sistem açığı keşfetti bu durumu Apple'a bildirdi fakat gelen cevaptaki ödül tartışmalara neden oldu...

Oğuz Akçay’ın konuşması:

“Arkadaşımla telefon görüşmesi yapıyordum. Bu sırada güneşin doğuşunu fotoğraflamak istedim. Telefonumda video sekmesine girerek video kayıt yapmaya başladım. Yaklaşık 5 saniye kayıtın ardından birden telefonum dondu. Daha sonra siyah ekran oldu.

Ekranda telefonun logosu çıktı. Ama bu sırada telefon görüşmesi yapmaya devam ediyordum. Bunun benim telefonumdan kaynaklı bir hata olduğunu düşündüm. Farklı telefonlarda denediğimde yine aynı hatayla karşılaşınca durumu firmaya bildirdim. Birkaç gün sonra bana mail attılar. Böyle bir açığı bulduğum için bana teşekkür ettiler. Daha sonra bana küçük bir sürpriz hazırladıklarını belirterek bakiyeme 100 lira yüklediler” dedi.

Kendisinin sürekli yazılım ve kodlamayla uğraştığını belirten genç, böyle büyük bir firmanın açığını bulacağımı tahmin etmezdim gibi cümleler söyledi. Yani Apple bu bildirmenin cevabı olarak; Bizden bi çay, kahve içersin. Teşekkürler, demek istedi diye düşünüyorum.

-BİZLER NE DÜŞÜNÜYORUZ-

Öncelikle Oğuz Akçay’ı tebrik ederiz…

Bence, Apple üstüne düşen görevi yapmış, çünkü bulunan bu yazılım hatası (BUG) çok önemli bir hata değil, bunu şu şekilde açıklayabilirim; bulunan bu hata günlük hayatı çok etkileyen bir faktör değil, aynı zamanda büyük bir güvenlik açığı olmadığı da bariz bir şekilde belli. Zaten Apple firması bulunan yazılım açıklarında eğer önemli ise bulan kişiyi yüklü miktarlarda para ile ödüllendirerek ara ara gündeme gelen bir şirket. Son olarak bişey söylemem gerekirse, hatırlayacağınız üzere IOS 13 yayınlandığından bu yana bir çok yazılım hatası (BUG) bulundu ve birçoğu bu gibi az miktarda para ile ödüllendirildi. (Her bug bulana yüklü miktar para verseydi herkes zengin olurdu broo :D)

Değerli Firstechno kullanıcıları sizde bizim yaptığımız gibi düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Likes:
1 0
Views:
53
Article Categories:
Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir