Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

https://www.firstechno.com/

Bazı insanlar hem güvenlik gerekçesi ile hemde birçok kişinin internete bağlanması durumunda şifresini değişerek bu durumdan kurtulmak istiyorlar.

Modem şifresini belli aralıklarla değişmek güvenlik açısından önemli bir yere sahip.
Gelin bu işlemi hep birlikte gerçekleştirelim.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Modem şifresi değiştirmek için birçok yöntem bulunuyor ilk başta anlatacağımız yöntem Türk Telekom, Turkcell, Türknet, Vodafone gibi birçok sağlayıcı için geçerli bir yöntem.

-İlk olarak yapmamız gereken modemin arayüzüne girmek bunun için 192.168.1.1 yada 192.168.1.2

-IP adresini giriyoruz bu şekilde modemin arayüzüne erişeceğiz eğer bu IP adresi sizi modem arayüzüne ulaştırmazsa modeminizin altından IP adresini ulaşabilirsiniz.

-IP adresimizi girdik ve modemin arayüzüne ulaştık. Karşımıza çıkan sayfada modem kullanıcı adı ve şifre istenmekte.

-Kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekli eğer bu bilgileri değiştirmediyseniz Türk Telekom kullanıcıları kullanıcı adı ve şifre kısmına admin yazarak girebilir.

-Turkcell kullanıcıları kullanıcı adına admin şifreye ise superonline online yazarak erişebilir.

-Vodafone kullanıcıları ise kullanıcı adı ve şifre kısmına vodafone yazmaları yeterlidir.

-TürkNet kullanıcıları modemlerinin arayüzüne girmek için kullanıcı adını admin şifreyi ise turknet olarak girip arayüze ulaşabilir.

-Kullanıcı adımızı ve şifreyi girdikten sonra
wireless veya güvenlik(modemlerde farklılık gösterebilir) kısımını buluyoruz.

-Bu seçenekleri bulduktan sonra bu kısım altından şifre seçeneklerini bularak mevcut şifreyi değiştirerek modem ayarlarını kayıt et diyeceğiz. Bu şekilde modem şifremiz değişmiş olacak.

İlk yöntem tüm internet sağlayıcıları için geçerli bir modem şifre değiştirmek kullanabilecekleri yöntemdi. Diğer yöntem için sadece Türk Telekom kullanıcıları için geçerli.
İlk olarak Google Play’dan telefonumuza Türk Telekom online işlemleri indiriyoruz.

Ardından uygulamaya giriş yaparak internet seçeneğine tıklıyoruz ardından kullanıcı adı ve şifremizi girerek sisteme giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra uygulama içerisinde ayarlar kısımını buluyoruz ve modem şifre değiştirme kısmından şifremizi değiştiriyoruz.
Eğer diğer internet sağlayıcılarının kullanıcısına sunduğu farklı uygulamalar varsa şifre değiştirme işlemini oradan da gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir detayı hatırlatalım eğer modeminize reset atarsanız şifreniz sıfırlanacak ve modem ilk şifresine tekrar dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir